S-Banken Euro Statsobligation Ränta A
Faktablad (PDF, 51 kB)S-Banken Euro Statsobligation Ränta är en räntefond som huvudsakligen investerar sina tillgångar i euro-denominerade obligationer som staterna inom euroområdet har emitterat. S-Banken Euro Statsobligation Ränta strävar efter en jämn ränteavkastning oberoende av konjunkturcykler. Fonden balanserar även aktierisken i placeringsportföljen. Då aktiekurserna sjunker stiger i regel avkastningen på statsobligationer. I fondens investeringar beaktas inte EU:s kriterier för miljömässigt hållbara ekonomiska verksamheter, dvs. den är en produkt enligt artikel 6 i upplysningsförordningen.
Minsta insättning, månadssparande 10 €/kk
Du kan ladda ned S-mobil i appbutiken i din telefon. Du kan aktivera S-mobils banktjänster med S-Bankens webbankskoder, med en annan banks webbankskoder eller mobilcertifikat ifall du är kund hos S-Banken.
Fonden sköts av
Marko Utriainen |
Fördelning av investeringar
Fondens 10 största investeringar 27.02.2025
Fond | %NAV | Ändring |
---|---|---|
Btps 1.2.2035 3.85% | 6,07 % | -0,34 % |
Finnish Gov't 15.4.2045 3.2% | 5,48 % | -0,22 % |
Btps 1.5.2033 4.4% | 4,95 % | -0,18 % |
Btps 1.3.2030 3,5% | 4,75 % | -0,18 % |
Belgian 22.10.2034 2.85% | 4,52 % | -0,16 % |
Rep Of Austria 20.2.2032 0.9% | 4,42 % | -0,22 % |
France O.A.T. 25.5.2036 1,25% | 4,28 % | -0,14 % |
France O.A.T. 25.11.2034 3% | 3,6 % | -0,12 % |
Btps 1.9.2038 2,95% | 3,59 % | -0,12 % |
Spanish Gov't 30.4.2035 3.15% | 3,29 % | -0,13 % |
Villkor och dokument **
** Förvarsavgiften ingår i förvaltningsavgiften.
Fondens årliga avgifter omfattar förvaltnings- och förvarsavgifterna samt eventuella förvaltnings- och förvarsavgifter för de fondandelar som utgör investeringsobjekt.
Berättelser
*Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. I avkastningen beaktas inte eventuell utbetald avkastning. Avkastningen presenteras icke annualiserad för andelsserier i fonder som varit verksamma i mindre än ett år.
Detta är en reklam. Fonderna förvaltas av S-Banken Fondbolag Ab. Observera att investeringsverksamhet alltid är förknippad med en ekonomisk risk. Investeringarnas värde och avkastning kan stiga eller sjunka och investeraren får inte nödvändigtvis tillbaka sin ursprungliga investering. Innan du fattar några investeringsbeslut bör du läsa fondprospektet och basfakta för investerare.
Portföljförvaltarens kommentar
Under månaden utvecklades fondens värde med 0,70 procent och jämförelseindexets värde med 0,70 procent. Marknadsräntorna fortsatte att fluktuera i februari. Räntorna sjönk i början av månaden, varefter de steg men sjönk sedan igen under slutet av månaden. Slutligen blev förändringen än en gång mycket blygsam. I slutet av månaden var räntorna några punkter lägre än i början av månaden, och avkastningskurvans form var i stort sett oförändrad. Inga centralbanksmöten hölls i februari. Den främsta drivkraften bakom marknadsfluktuationerna var president Trumps fartfyllda utspel. Hans kommentarer om EU och avslutande av kriget i Ukraina påverkade också de europeiska statsobligationernas relativa utveckling. Framför allt satte kommentarerna om att stoppa USA:s stöd till Ukraina ytterligare press på de europeiska statsobligationerna, vilket fick marknaderna att spekulera om det växande behovet för de europeiska länderna att skuldsätta sig mer för att säkra det framtida stödet. Valet i Tyskland bjöd inte på några större överraskningar och CDU, som ledde opinionsmätningarna, vann till slut valet som väntat. I februari var fondens ränterisk fortfarande högre än jämförelseindexets. Ränterisken gav en positiv avkastningsdifferens på 17 räntepunkter mot jämförelseindexet. Kreditriskpositionen belastade den relativa avkastningen med cirka 13 räntepunkter, vilket innebar att fondens avkastning före kostnader i februari överträffade jämförelseindexet med 4 räntepunkter. När det gäller statsobligationsriskerna fortsätter vi att övervikta Finland avsevärt. Tyska och franska statsobligationer är fortsatt underviktade. De största absoluta investeringarna finns i Italien och Spanien. Vi fortsätter att sprida ut portföljens emittentrisk genom att förutom i stater även investera i andra obligationer med mycket låg kreditrisk, till exempel obligationer i delstater och utvecklingsbanker samt säkerställda obligationer. Avsikten är att ytterligare öka spridningen genom att köpa sådana obligationer vid nyemissioner.
Marko Utriainen