De förvaltade tillgångarna i de fonder som överförs - Handelsbanken Kapitalförvaltning 25, Handelsbanken Kapitalförvaltning 50, Handelsbanken Kapitalförvaltning 75 och Handelsbanken Finland Småbolag - uppgår till totalt cirka 230 miljoner euro.
”Förvärvet stöder S-Bankens starka tillväxt i Finland och är en fortsättning på förra årets företagsförvärv med Handelsbanken. Då överfördes Handelsbanken Finlands privatkundsverksamhet och kapitalförvaltnings- och investeringsverksamhet till S-Banken”, säger Teri Heilala, vd för S-Banken Fondbolag Ab.
”Vi vill möjliggöra en mer välbärgad morgondag för alla ägarkunder och säkerställa en positiv kundupplevelse för de kunder som har överförts till S-Banken”, säger Heilala.
Ett avtal om förvärv av fonderna undertecknades den 30 december 2024 och syftet är att fonderna ska överföras till S-Banken före slutet av september.
Arrangemanget kräver även godkännande från de svenska och de finska tillsynsmyndigheterna, och godkännande ska sökas i vår.
”Vår plan är att i vår förbereda åtgärder för att slå samman kapitalförvaltningsfonderna med S-Bankens befintliga kapitalförvaltningsfonder”, säger Heilala.
Som en del av förvärvet övergår portföljförvaltarna för fonden Handelsbanken Finland Småbolag till S-Banken, vilket kommer att stärka S-Bankens nordiska expertis vilket stärker bankens nordiska expertis inom kapitalförvaltning och fonder.
”Vi önskar Jyrki Nyberg och Carina Elmgren varmt välkomna till S-Banken. Det är ett nöje att ha dem ombord och jag är säker på att deras expertis och bidrag kommer att uppskattas av både långvariga kollegor och kunder”,konstaterar Heilala.
Presskontakter
S-Bankens kommunikation, viestinta@s-pankki.fi, +358 10 767 9300